Rodzaje technik nadruku na odzieży

Zamawianie odzieży ze spersonalizowanymi nadrukami jest coraz popularniejsze. Warto jednak zanim dokona się zamówienia poznać techniki nadruki, po to, aby wybrać tą najodpowiedniejszą.

Jedną z technik nadruku na odzieży jest sitodruk. Jest to najstarsza metoda nanoszenia nadruku na odzież. W tym celu wykorzystuje się specjalne matryce – siatki przez, które farba przeciskana jest na materiał. Zaletą sitodruku jest możliwość druku nawet najbardziej skomplikowanych wzorów. Wykonane w ten sposób nadruki cechuje bardzo wysoka trwałość. Ważne jest także to, że sitodruk pozwala na druk na materiale o dowolnym kolorze. Sitodruk najczęściej wykorzystuje się do produkcji dużych nakładów. Wówczas koszt jest relatywnie niski. Wadą tej metody druku jest za to produkcja małych ilości sztuk. Przygotowanie matrycy jest wówczas dość drogie.

Drugą metodą, jaką przygotowuje się nadruki na odzieży jest haft komputerowy. Druk wykonany tą metodą cechuje bardzo elegancki wygląd. Dodatkowo umożliwia druku na takich materiałach jak polar, jedwab czy skóra. Jego wada jest natomiast bardzo wysoki koszt przy małych ilościach. Nadruki wykonane tą metodą są także często nieprzyjemne w dotyku.

Trzecią metodą wykorzystywaną do realizacji nadruków na odzieży jest termotransfer. Metoda ta polega na wgrzaniu w materiał wydrukowanej folii termotransferowej. Jest bardzo szybki w przygotowaniu. Nadruk wykonany tą metodą cechuje duża jakość oraz trwałość. Nadruki wykonane metodą termotransferową bywają problematyczne podczas prasowania odzieży, ponieważ nie powinno się ich prasować gorącym żelazkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *